"Вітаємо, ви виграли автомобіль". Які види фінансового шахрайства стали популярними в Україні
В Україні з'явився новий вид фінансового шахрайства з переказом коштів на карткові рахунки фейкових компаній, попередили у Національній комісії, що здійснює державне регулювання у галузі ринків фінансових послуг.
На сайтах низки організацій, як розповів Радіо НВ член Нацкомфінпослуг Олександр Залєтов, були виявлені фейкові свідоцтва про начебто включення їх до Державного реєстру фінансових установ.
"Понад десять таких випадків за останній тиждень. В ході подальших розслідувань ми бачили, що це однотипні сайти, які подають інформацію, що люди щось виграли і можуть щось у цих компаніях отримати. Шахраї посилають СМС до громадян з інформацією, що вони щось виграли, – це автомобіль, чи квартира, чи ще щось. І пропонують їм щось оплачувати, подають посилання на сайти, що вони начебто легально працюють", – зауважив Залетов.
До переліку таких компаній увійшли Пей-Експерес Україна, Мені-Пей Україна, Фон-Бокс Україна, Мір Мані, Сіті Люкс Україна, Велком-Пеймент, Капітал Ван Україна, Пей-Дірект, Біг-Пеймент.
Станом на 21 лютого, за даними комісії, ці фінансові компанії не зареєстровані в Держреєстрі фінустанов, не набували статусу фінустанов і не отримували ліцензії на надання фінансових послуг, додав Залєтов. За даним фактом він із відповідною заявою звернувся до Національної поліції.
Повідомляти про шахрайство
У Нацкомфінпослуг також просять громадян повідомляти про такі випадки шахрайства комісію та правоохоронні органи.
Переважно інформацію про виграш квартири чи автомобіля людині надходить спочатку у вигляді текстового повідомлення. Оскільки якщо вона перетелефонує сама, це говорить про те, що вона вже готова в це повірити, шахраям з нею буде працювати легше, розповіла в коментарі Радіо НВ заступник директора Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олеся Данильченко.
При чому з початку розмови шахраї можуть збільшувати суму, яку людина має заплатити за отримання виграшу, мотивуючи це необхідністю оплати різних податків. До того ж, на своїх сайтах такі компанії зазвичай вказують в партнерах поважні організації, щоб все виглядало правдоподібно.
"Кажуть, що ви виграли, але вам треба сплатити податок у Пенсійний фонд, потім соціальний внесок, потім іще можуть бути різні варіанти. Якщо шахрай бачить, що людина вже на гачку і згодна платити далі. Мені телефонував чоловік, який сплатив вже в соціальний фонд, пенсійний, але в нього вже потім закінчилися гроші. І він мені телефонує і переживає з приводу того, що вже не може платити, вони погрожують, що вони вже внесли внесок за автомобіль", – зазначила Данильченко.
За 2018 рік сума переказів коштів, які клієнти банків перераховували зловмисникам, у порівнянні з попереднім роком, зменшилася практично втричі, додала вона.
Данильченко також порадила ніколи не телефонувати за номерами, вказаними в СМС-повідомленнях про виграш авто або квартири чи блокування картки. Також вказаний в СМС сайт можна перевірити в чорному списку шахрайських сайтів від Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА.
Які схеми шахрайства найбільш розповсюджені в Україні
"Вітаємо, ви виграли автомобіль, подробиці – телефоном". Людина, що зателефонує у відповідь, скоріше за все натрапить на так званий кол-центр начебто банку або іншої організації. Там "переможцю" акції розкажуть, що забрати приз можна після сплати податку у розмірі 1% від вартості подарунку. Після внесення необхідної суми номер, за яким працювали шахраї, відключається.
Також українцям масово розсилають СМС про те, що їхня картка заблокована і треба терміново зв’язатися із банком для її разблокування. Телефоном навчена людина під виглядом працівника банку чи правоохоронця каже, що робити. Зазвичай шахраї хочуть вивідати повний номер картки, термін її дії та CVV-код.
Шахраї реєструють сайти-копії до відомих сторінок. Це можуть бути фейкові сайти переказу коштів з картки на картку, оплати мобільного зв’язку, комунальних послуг, отримання кредитів тощо. Мета фейкового сайту – отримати дані картки клієнта.
"Ваш родич у поліції", – телефонний дзвінок із таким повідомленням досі залишається одним з найпопулярніших телефонних шахрайств. Переважно вночі на телефон людині дзвонить хтось невідомий і шепоче: "Мама, я в поліції". Після чого слухавку бере начебто слідчий і пояснює, що сина або доньку затримали за поширення наркотиків, скоєння ДТП та іншого злочину. Людині пропонують передати певну суму за звільнення.
Торік департамент кіберполіції Національної поліції виявив понад 6 тисяч правопорушень у сфері використання високих інформаційних технологій. З них близько 1,5 тисяч злочинів – шахрайство. Зокрема, у галузі платіжних систем, електронній комерції та у сфері кібербезпеки.
Источник: nv.ua
Еще никто не комментировал данный материал.
Написать комментарий