Вчені запропонували цікавий спосіб боротьби з глобальним потеплінням
Вчені постійно шукають способи впоратися з глобальним потеплінням, і один із найамбіційніших проєктів — будівництво «парасольки», яка прикриє нашу планету від Сонця. Ідея здається недосяжною, але люксембурзькі вчені стверджують, що її можна зробити простішою, якщо будувати не один парасольку, а кілька маленьких.
Проєкт будівництва космічного «парасольки», який би затемнив нашу планету і сповільнив глобальне потепління, вже на стадії розробки кидає земній економіці небачений виклик. Так, щоб звести конструкцію масою щонайменше у 550 тисяч тонн (для порівняння: вага МКС, найбільшого з побудованих людиною космічних об’єктів, — трохи більше 400 тонн), доведеться протягом десяти років здійснювати щонайменше 400 ракетних запусків. При тому, що у 2022 році всі країни робили їх менше ніж дві сотні.
Однак будівництво можна полегшити, якщо відмовитися від початкової ідеї цілісної, монолітної «парасольки», а замість неї запустити цілий рій «парасольок» меншого розміру. До того ж, оскільки основним обмежувачем будівництва виступає маса будівельних матеріалів (на жаль, на нинішньому рівні розвитку космічних технологій корисне навантаження космічних апаратів становить лише кілька тонн), вчені з Люксембурзького університету запропонували використовувати надлегкий матеріал, що складається з тонкої плівки та нанотрубок з діоксиду.
Така конструкція буде прозорою, але світло, потрапляючи на неї, переломлюватиметься і йтиме убік, не досягаючи Землі. Вчені пропонують розмістити рій прозорих «парасольок» у точці Лагранжа L1: у такому разі він зберігатиме стабільне становище.
За розрахунками дослідників, для повернення температури Землі на доіндустріальний рівень, потрібно розсіювати від двох до чотирьох відсотків сонячного світла, але на досягнення необхідного рівня технологій піде до 15 років.
Хоча сонячна «парасолька» справді може повернути назад глобальне потепління, існують вагомі аргументи проти подібних мегапроєктів, здатних вплинути на всю планету. По-перше, все прорахувати неможливо, будь-яке моделювання є неідеальним: найменший прорахунок чи неврахований параметр — і замість порятунку планети від перегріву ми отримаємо глобальну посуху.
По-друге, основна причина глобального потепління — сонячне випромінювання, яке зовсім не зросло, і людству потрібно знайти спосіб скоротити вуглецеві викиди і споживання викопного палива: тобто шукати не милицю, а ліки від хвороби.
Чимало питань викликають і екологічні наслідки затемнення Сонця. Навіть якщо парасолька зупинить глобальне потепління, чи не виявиться населення Землі на межі нової, продовольчої катастрофи, коли скоротиться кількість тепла і світла, доступного рослинам? Всі ці питання необхідно вирішити, перш ніж приступити до будівництва, адже на кону — майбутнє планети.
Источник: vsviti.com.ua