Континенти Землі зіллються у новий суперконтинент Амасія
Згідно з новим суперкомп'ютерним моделюванням постійно дрейфуючих тектонічних плит Землі, дні Тихого океану вважаються. Гарні новини? До найстарішого океану нашої планети залишилося ще 300 мільйонів років. Якщо Тихоокеанському регіону пощастить, він може навіть відсвяткувати свій мільярдний день народження перед тим, як остаточно зникне. Але дослідники з Університету Кертін в Австралії вважають, що океан швидше за все поглине його до цього. Дослідження було опубліковано в National Science Review.
В останні роки свого життя Тихий океан навряд чи нагадуватиме безмежний блакитний простір, яким він є сьогодні. Щороку океан стискається на кілька сантиметрів, як це відбувається з того часу, як він був суперокеаном, що оточує останній суперконтинент Пангею.
Цей древній океан є домом для численних субдукційних зон; місця, де тектонічні плити стикаються та їдуть одна над одною. У просторіччі відомі в Тихому океані як «Вогняне кільце» ці ділянки працюють майже як стоки ванн для дна океану.
Щороку кілька сантиметрів Тихоокеанської плити прослизає під Євразійську плиту та Індо-Австралійську плиту, скорочуючи відстань між Північною Америкою, Азією та Австралією.
Не всі вчені погоджуються з тим, як виглядатиме наступний суперконтинент або як він сформується, але в багатьох симуляціях Тихий океан приречений.
У той час як деякі дослідження припускають, що Атлантичний океан, який розширюється сьогодні, може почати стискатися в майбутньому, створюючи тим самим суперконтинент, оточений супер-Тихим океаном, дослідники з Університету Кертіна не згодні з цим.
Вони стверджують, що замість формування другого континенту, схожого на Пангею (він Пангея Проксима), світ рухається до суперконтиненту, в якому Північна Америка стикається з Азією, що отримала назву Амасія.
Бідолашна Австралія не згадується в назві «симпатичної парочки», але в геодинамічних моделях 4D континент Південної півкулі, здається, відіграє важливу роль у тому, що залишилося від Тихого океану.
Недавнє моделювання, проведене дослідниками з Австралії, засноване на реалістичних параметрах плит та мантії з сьогодення та минулого, які потім використовувалися суперкомп'ютером для передбачення майбутнього.
"За останні два мільярди років земні континенти стикалися один з одним, утворюючи суперконтинент кожні 600 мільйонів років, відомий як цикл суперконтинентів", — говорить учений-землянин і провідний автор Чуан Хуанг.
«Змоделювавши за допомогою суперкомп'ютера очікуваний розвиток тектонічних плит Землі, ми змогли показати, що через 300 мільйонів років Тихий океан, ймовірно, закриється, що призведе до формування Амасії, розвінчуючи деякі попередні наукові теорії».
На відміну від деяких інших симуляцій суперконтинентів, ця нова передбачає, що Тихий океан, а не Атлантичний океан або Карибське море, буде зруйнований, коли сформується Амасія.
У поточній моделі Амасія виникає, коли Тихий океан закривається через ослаблення верхнього шару океанської кори.
«Земля, яку ми її знаємо, буде зовсім іншою, коли сформується Амасія. Очікується, що рівень моря буде нижчим, а велика внутрішня частина суперконтиненту буде дуже посушливою з високими денними діапазонами температур», — каже геолог Чжен-Сян Лі.
Але це лише останнє дослідження в довгій низці симуляцій суперконтинентів, всі з яких намагалися передбачити, як наша планета виглядатиме в майбутньому.
Источник: lenta.ua