Goodnews.ua


Десять прав, які українці здобули в ЄС під час війни

Октябрь 19
19:00 2022

Євросоюз зробив усе для того, щоби українці, які втекли від війни, почувалися за кордоном захищеними. У країнах ЄС українцям надають право на тривале перебування, на безплатне житло, а також доступ до освіти, медичних послуг та ринку праці.

Громадяни України нині можуть безкоштовно проживати, навчатися, лікуватися, а також працевлаштуватися у Європі. Докладніше про це розповідає голова правління ГО "Європейський рух України", юрист-міжнародник, ексдипломат Вадим Трюхан.

1. Статус тимчасового захисту

Українцям надають тимчасовий захист у країнах ЄС на один рік. Нещодавно Європейська комісія збільшила тривалість захисту ще на один рік — до березня 2024 року. Водночас цей період можуть автоматично подовжити ще на шість місяців, максимум двічі.

Тимчасовий захист можна втратити, якщо війна в Україні закінчиться і Рада ЄС ухвалить рішення про скасування цього статусу для українців, або ж якщо особа вчинила злочин проти миру, людяності чи неполітичний злочин.

Статус тимчасового захисту надає українцям низку прав, як-от дозвіл на проживання, право на працевлаштування, на освіту, на медичне страхування і так далі.

2. Перетин кордону і подальші подорожі в країнах ЄС

Країни ЄС, що межують з Україною, дозволяють в'їзд на гуманітарних підставах усім людям, які рятуються від війни в Україні, незалежно від того, чи мають вони біометричний паспорт. Те ж стосується і дітей.

3. Соціальне забезпечення

Для українців зі статусом тимчасового захисту в країнах ЄС передбачена фінансова допомога. Щоб отримати її, потрібно звернутися до міської ради, міграційного центру або центру зайнятості у місті, де ви зупинились. Розмір виплат та умови їх надання у кожній країні різняться.

У деяких країнах, крім щомісячної фінансової допомоги, українці отримують щомісячні виплати на дитячий садок, на товари для догляду за дітьми віком до трьох років або ж одноразову виплату на підручники для школярів чи навчальні матеріали для студентів.

Щомісячну фінансову допомогу українці можуть отримувати доти, доки не повернуться додому або не знайдуть джерела доходу в країні, в якій зупинилися.

4. Забезпечення житлом

Статус тимчасового захисту дає право на безоплатне житло. Тут може йтися як про окреме помешкання, так і про ліжко-місце в місцях компактного поселення. Поширений також варіант, коли переселенців з України приймають у себе європейські родини, а уряд їм частково компенсує вартість проживання.

5. Медична допомога

Українці мають доступ до системи охорони здоров’я у країні, яка їх прийняла. На випадок стаціонарного лікування для них у ЄС підготовлено 10 тисяч лікарняних ліжок. Передбачено також доступ до планових щеплень для дітей (що є в ЄС пріоритетним), а також до заходів, спрямованих на охорону психічного здоров’я та посттравматичну підтримку тих, хто рятується від війни.

У понад 300 медзакладах ЄС облаштовано 1600 центрів для приймання пацієнтів із рідкісними захворюваннями та складними станами.

Якщо українці отримали повне медичне страхування у країні, де зупинилися, то вони мають право на європейську картку медичного страхування. Ця картка дозволяє лікуватися під час тимчасового перебування у будь-якій іншій країні ЄС.

6. Мовні курси та освіта

Українці, які отримали тимчасовий захист в ЄС, мають право на безкоштовну шкільну, професійно-технічну, а також у деяких країнах дошкільну освіту. Українські діти навчаються у закладах освіти на тих самих умовах, що й діти з європейських країн. До речі, за оцінками Єврокомісії, майже половина втікачів від війни в Україні — це діти шкільного віку.

Євросоюз надає українцям доступ до навчальних матеріалів українською мовою і пропонує онлайн-ресурси та курси для вчителів через School Education Gateway (Шкільний освітній портал). Особи працездатного віку можуть відвідувати безкоштовні мовні курси, що мало би надалі полегшити їм пошук роботи.

7. Працевлаштування та банківський рахунок

Українці мають можливість працювати як найняті або самозайняті працівники, а також розраховувати на таке саме ставлення до них, як до працівників із країн ЄС, стосовно умов роботи та плати за неї.

До речі, Єврокомісія запустила новий онлайн-проект для пошуку роботи — EU Talent Pilot Initiative, щоб допомогти українцям, які рятуються від війни, знайти роботу в ЄС. Ресурс доступний англійською, українською та російською мовами, реалізується через портал EURES, який містить інформацію про понад 3 мільйони вакансій і 4000 роботодавців. Українці можуть завантажити на цьому порталі своє резюме.

А ще вони мають право відкрити у країнах ЄС базовий банківський рахунок. Це означає можливість користуватися основними фінансовими послугами, наприклад робити грошові перекази, платежі, оформити кредитну картку та отримувати готівку в банкоматах.

8. Захист від насильства та сексуальної експлуатації

У квітні цього року Європарламент ухвалив резолюцію про захист жінок, які втекли від війни в Україні, від насильства та сексуальної експлуатації. Резолюція, зокрема, передбачає доступ українок до послуг, пов’язаних із репродуктивним здоров’ям. Ідеться про доступ до препаратів екстреної контрацепції, акушерську допомогу тощо.

9. Визнання водійських посвідчень

Українці, які мають статус тимчасового захисту у країнах ЄС, можуть користуватися українськими водійськими посвідченнями. Дозволено користуватися водійськими посвідченнями старого зразка (оформленими кирилицею) без наявності завіреного перекладу або міжнародного посвідчення водія. Але треба мати документ для підтвердження особи.

Можна також користуватися виданим вперше на два роки українським водійським посвідченням навіть у разі закінчення терміну його дії (чинними є посвідчення, які не були обміняні з початку 2022 року, всі решта підлягають обміну на території України).

У разі викрадення або втрати водійських прав українці можуть отримати тимчасове (на період перебування під захистом) водійське посвідчення зразка ЄС без складання іспитів.

10. Доступний мобільний зв’язок

Більшість європейських мобільних операторів пропонують безкоштовні або ж за зниженою ціною міжнародні дзвінки в Україну. Завдяки Спільній заяві, підписаній 8 квітня 2022 року українськими та європейськими мобільними операторами, українці можуть використовувати в Європі картки українських мобільних операторів, оплачуючи звичний пакет послуг.

Крім того, Україна найближчим часом має приєднатися до роумінгового простору Європи. Згода на це керівництва Єврокомісії є. Потрібне ще офіційне рішення.

Источник: ukrayina.pl

Share

Статьи по теме

Останні новини

Вице-капитан Челси вернулся к бывшей жене после серии измен: они развелись осенью

Читать всю статью

Ми у соцмережах




Наші партнёри

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
Goodnews.ua