Рада береться за реформування Рахункової палати
Комітет ВРУ з питань бюджету рекомендував парламенту ухвалити у першому читанні проєкт закону №10044-д, яким запропоновані зміни до Закону “Про рахункову палату”.
Про це повідомила у Фейсбуці голова бюджетного комітету Роксолана Підласа.
Вона нагадала, що документ напрацьований робочою групою за участі громадянського суспільства та міжнародних партнерів.
“Реформа Рахункової палати в цьому році — у фокусі уваги всіх міжнародних партнерів. Ухвалення законопроєкту – одна з двох умов США для надання прямої бюджетної допомоги ($500 млн після І читання і ще $1 млрд — після другого). Також ухвалення законопроєкту дуже ймовірно стане структурним маяком МВФ після п’ятого перегляду програми, який щойно завершився”, — наголосила народна обраниця.
Ключові новели законопроєкту:
зменшення кількості членів Рахункової палати з 13 до 11 (наразі заповненими є 5 посад, решта – вакантні),
запровадження конкурсу з переважним правом голосу міжнародних експертів для відбору нових членів Палати,
розширення повноважень РП на аудит коштів місцевих бюджетів, державних підприємств та позабюджетних фондів (наприклад, Пенсійного фонду України).
Також передбачено створення чітких парламентських процедур, в яких профільні комітети Ради зобов’язані розглядати звіти Рахункової палати та моніторити виконання її рекомендацій. Встановлюється, що РП у своїй діяльності повинна відповідати правилам Міжнародної організації вищих органів аудиту (INTOSAI) та використовує систему професійних документів INTOSAI. Посилюється фінансова незалежність РП (шляхом встановлення зарплат в законі, створення посад незалежних аудиторів, а також особливої процедури врахування бюджетного запиту РП – так само як для судової гілки влади).
Читайте також: Рахункова палата підтвердила перевиконання доходів держбюджету за І півріччя на 18,8%
“Сподіваюся, Верховна Рада підтримає цей проєкт нинішнього тижня, оскільки Україна взяла на себе зобов’язання проголосувати перше читання документа до 30 вересня”, — підсумувала Підласа.
Як повідомлялося, міжнародні партнери України радять внести зміни до законодавства, аби посилити контроль за витратами державного бюджету, зокрема і з боку Рахункової палати. Мета — підвищити самостійність та професіоналізм цього органу, забезпечивши прозорий і конкурентний кадровий конкурс. США та ЄС пропонують, зокрема, розширити повноваження РП з питань аудиту органів місцевого самоврядування, державних підприємств та діяльності в галузі держзакупівель.
Фото: Фейсбук Руслана Стефанчука