Бесіда під ялинкою з художницею Іриною Федоренко
Відома українська художниця Samira (Ірина Федоренко) поділилася новим запрошенням на виставку, яка стартує в Мюнхені вже найближчими днями. Ми вирішили поспілкуватися з Іриною і дізнатися, як проходить життя художника в Німеччині.
— Нова виставка «TRIAD» відкривається напередодні Різдва і Нового року, ідея була не тільки провести виставку, а й зустрітися з друзями і розділити з ними святковий настрій на вернісажі. Я планувала провести ще одну виставку наприкінці року, але вирішила її перенести вже на наступний рік: цього року в мене тільки в Мюнхені пройшло 4 персональні виставки. І просто зараз одна з моїх найбільш значущих картин представлена на ще одній виставці в Мюнхені в рамках щорічної найбільшої виставки німецької Асоціації професійних художників, що проходить у Galerie der Künstler.
— Про що ці картини? Нам вони нагадали ікони.
— Я назвала цю серію «SPIRITS», я не даю їм конкретних назв і не хочу жодної конкретики, залишу цю тему відкритою для глядача, кожен має змогу зазирнути через мої картини вглиб себе. Я дала їм життя і тепер вони стали самостійними суб’єктами і спілкуються з глядачами, моя місія виконана — я лише провідник.
— Ви їх уже показували на якихось виставках?
— Так, вони об’їздили багато міст і країн, якщо швидко пригадати, то роботи цієї серії були на виставках у Бремені, Мюнхені, Гайлброні, Мілані, Единбурзі, Дюссельдорфі.
— Які моменти були найяскравішими цього року?
— Рік був дуже насичений: я презентувала мої проєкти в Брюсселі в Європарламенті та на Форумі в Давосі, провела нові виставки в рамках мого Міжнародного Фестивалю сучасного мистецтва «Сліди» в Мюнхені в Німеччині та в Каннах у Франції, багато моїх особистих виставок та участь у цікавих і важливих проєктах, серйозні музейні виставки. Географія — від США до Ірландії, вся Європа, звісно і в Україні. Виставки давно не рахую, їх дуже багато.
— Нині арт-ринок дуже різноманітний, як покупцям правильно вибрати картини, щоб не помилитися, якщо людина не дуже сильно розбирається в мистецтві?
— Взагалі мистецтво — чудовий подарунок і комусь, і собі. Щоб зробити правильний вибір, потрібно розуміти, яке саме мистецтво хоче придбати людина: щось, що просто сподобалося, картину від «модного» художника, чи щось серйозне і перспективне, як не тільки художній об’єкт, а й інвестиція. Багато хто купує картини-сувеніри, яскраві інтер’єрні роботи — це все обирається за смаком, не варто сприймати такі роботи з позиції «високе мистецтво», беріть те, що подобається, що підходить вам за бюджетом. Якщо ви хочете вибрати картину, яка буде з вами надовго, яку ви зможете передати своїм дітям — ходіть на виставки, відвідуйте музеї та вернісажі сучасних художників, розвивайте наглядовість, смак, вивчайте історію художників, їхній творчий шлях, у яких виставках та проєктах вони брали участь, де навчались, що говорить про них преса та професіонали. Звертайте увагу на наявність музейних і серйозних інституційних проєктів, як, наприклад, Венеційське бієнале, — це все — показник якості. Кожен новий серйозний проєкт додає роботам художників цінність і ціну. Ну і, звісно, робота має відгукуватися у вас, свою роботу ви обов’язково відчуєте. Пам’ятайте, робота художника — це завжди обмін енергіями, от інколи так буває, що не ви обираєте картину, а вона вибере вас, пригадайте цю фразу, коли буде саме ваш контакт. — Окрема тема — картини на замовлення, але можу вам сказати чесно — такі роботи мають меншу цінність, художник реалізує не свою ідею, менше викладається, так як сказати. Я розумію ваше запитання дуже добре, складно зробити вибір, коли так багато всього і художників багато, багато хто купує виставки і сам собі робить піар, всі знають такі пишні й гучні історії, звертайте увагу на наявність виставок в іноземних музеях — це буде головним прапором, що художник пройшов суворий відбір кураторів і мистецтвознавців і що таке мистецтво справді є цінністю, а не має модну ціну незрозуміло за що і чому.
Якщо вам горить купити щось таке модне, то поставтеся тоді до такої покупки, як до купівлі магнітика на холодильник — подобається, купили і без жалю викинули, коли набридло, головне, якщо вам це не накладно і безболісно. Якщо потрібна професійна допомога у формуванні серйозних колекцій — звертайтеся до фахівців — експертів. Новачки часто роблять багато помилок на самому початку і витрачають гроші на те, що вже намагаються продати ті, хто на наступній сходинці. І звертайте увагу на тих експертів, до яких звертаєтесь, якщо такий фахівець просуває 5-10 своїх художників, то об’єктивну оцінку ви не отримаєте і ризикуєте витратити гроші не на якість, а на «проєкт».
— Наскільки сильно відрізняється арт-життя в Німеччині від України?
— Мені шкода, що художники в Україні себе абсолютно не цінують, і це почалося не недавно. Коли я бачу ціни на деякі хороші роботи на рівні вартості фарб, я взагалі не розумію, навіщо це продавати. Дуже сильно знецінюють свою працю і виробляють звичку у клієнтів, що це дешево і нічого не варте. В іншому — дуже багато всього, це можна обговорювати годинами. Ще виділю окремо такий момент, що в Європі все дуже повільно і виставки планують заздалегідь, іноді — на роки вперед. І в принципі художники свої виставки проводять рідко. Мене в Мюнхені запитували місцеві художники, як мені вдається провести стільки виставок. Я просто роблю, роблю і мене знову запрошують.
— Що б ви хотіли отримати як подарунок на Новий рік?
— Я люблю враження, наприклад, дуже люблю подорожі. Взагалі, мої друзі знають, що я люблю хустки і шарфики — часто дарують. Дуже люблю квіти і не розумію всі ці історії, що ці гроші можна витратити на щось більш практичне. Ви даруєте не квіти, ви даруєте настрій, емоцію. Найжахливіше, що можна дарувати, це щось практичне «для дому».
— Будете загадувати бажання в Новорічну ніч?
— Обов’язково! Я точно знаю, що вони збуваються! Нехай усе хороше в Новому році обов’язково здійсниться!
#ІринаФедоренко #SEMIRA #IrynaFedorenko
Фото — з особистого архіву та соціальних мереж Ірини