Для того, щоб ефективно збивати дрони, що летять на Київ, потрібні три важливі речі – командир добровольчого підрозділу «Переяслав»
Про те, як працює одне з найбільш успішних добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ) Київщини, чого не вистачає бійцям для ще більш результативної роботи, та з якими проблемами вони стикаються прямо зараз, видання поспілкувалось з командиром добровольчого формування «Переяслав» Олегом Ворошиловським.
— Наскільки відомо, ваш підрозділ діє з самого початку повномасштабної війни і став одним з найбільш вдалих прикладів того, як має працювати ДФТГ. Розкажіть, як вам вдалося вибудувати ефективну роботу і які задачі ви наразі виконуєте?
— Як відомо, Київ є однією з ключових пріоритетних цілей ворога, і по ночах десятки російських дронів опиняються в небі над столичним регіоном. Хтось їх мусить збивати. Власне, за 2,5 роки наш підрозділ серйозно еволюціонував, змінивши спеціалізацію. Якщо на самих початках йшлося про охорону, блокпости та боротьбу з ДРГ, то зараз ми значно розширили свій функціонал.
Наші люди щоденно, цілодобово несуть варту на постах ППО із захисту неба Київщини. Так звані МВГ (мобільні вогневі групи) постійно працюють, хоч їх і не видно.
— Я правильно розумію: це з одного боку армія, а з іншого – ні?
— Люди – формально цивільні. Але фактично – ні: ДФТГ перебуває в оперативному підпорядкуванні 112-ї бригади тероборони. Всі інші кроки – теж абсолютно військові. Так, МВГ на відпрацювання виїжджає лише за наказом. У кожної є свої точки та картки вогню. Справа в тому, що просто збити дрон – це мало. Ключове, щоб він не впав туди куди не треба.
Загалом, вся робота побудована по-військовому. Є спеціальні програми, про які не можна розказувати, де ми отримуємо інформацію. Плюс – зв’язок. Коли лунає тривога – часу дуже мало. І далі – відбувається виїзд і пошук об’єкту.
— Розкажіть про ситуацію із забезпеченням вашого підрозділу.
— Ви маєте зрозуміти: боротьба з БПЛА потребує чимало пересування та спеціальної техніки. На перших етапах ми самі купували автомобілі й обладнання, за допомогою яких ми збиваємо «Шахеди». Тоді стало зрозуміло, що для того, аби максимально ефективно збивати російськи дрони, які летять на Київ та інші міста України, потрібні три важливі складові: це зброя, це мотивовані люди. І це технічні і матеріальні спроможності. Без цих речей у комплексі нічого працювати не може.
А тут маю пояснити: у нас законодавчо не передбачено законом взагалі нічого для ДФТГ, окрім зброї і набоїв. Люди працюють чисто на власній ініціативі. При цьому, більшості з них – за 60 років.
– А як же все інше: техніка, пальне?
— По-перше, купуємо за свої гроші. Абсолютна більшість бійців «Переяслава» – це працюючі люди, які в день на роботі, а вночі заступають на чергування. Серед них викладачі та слухачі місцевого університету (до речі, один з них — Провідний фахівець відділу інформаційних технологій та зв’язків з громадськістю Університету Григорія Сковороди в Переяславі Олександр Молоткін – влітку збив ворожий дрон-камікадзе), трактористи, механіки, аграрії, лікарка. Але люди вже не витягують.
По-друге – це спонсори. І це дуже круті компанії. Одна – приватна онлайн-школа «Оптима», одна з найбільших в Україні. Друга – фермерське господарство «Геркулес», яке нам теж дуже сильно допомагає. Також маю відзначити місцеву владу, яка теж активно сприяє нашій роботі. Зокрема, допомогла нам з полігоном тощо.
Утім, ви маєте зрозуміти: дронів, які летять до нас, з кожним місяцем більшає. Потрібні нові мобільні вогневі групи. Але на це потрібні гроші. Для розуміння: один «теплик», щоб бачити цю заразу вночі – це від 60 тисяч гривень. Хороший ліхтар, який би просвічував небо – це від 40 тисяч.
– Скільки потрібно для укомплектування однієї такої групи?
— На одну таку МВГ потрібно десь 150-170 тисяч гривень. І це не рахуючи пальне, яке потрібне мало не щодня.
— Своїми силами це забезпечити дуже непросто. Чи зверталися ви до українців, аби ті скинули донат?
— Як раз хотів би це зробити. Бо без вашої допомоги ми не зможемо ефективно відловлювати – фіксувати і збивати – російські дрони.
Ми створили громадську організацію «Територіальна оборона Переяславщини». Нижче – її дані:
08436, Київська обл., Бориспільський район,
с. Стовп’яги, вул. Соснівська, 58
ЄДРПОУ: 45445887, Рахунок № 26006261063
IBAN: UA603348510000000026006261063
ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК
FIRST UKRAINIAN INTERNATIONAL BANK
4, Andriivska Str., Kyiv, 04070, Ukraine
SWIFT BIC: FUIBUA2X
Я впевнений, що люди відгукнуться на наше прохання. Бо тільки разом ми зможемо здолати ворога! Слава Україні!