Goodnews.ua


Чому Україна потребує докорінної зміни еліт

Май 23
12:04 2017

Чому Україна потребує докорінної зміни еліт

Драматичні події українсько-російської війни порушили чимало питань про співвідношення справжнього й декларативного в нашій державності.

Зокрема про те, наскільки є насправді незалежною Україна в багатьох сферах її буття. Дійсність іще раз найпереконливішим чином продемонструвала величезну залежність нашої держави від Росії: економічну, енергетичну, політичну, технологічну тощо. Але все це проблеми, які можуть бути вирішені й помалу вирішуються. Проте є ще одна, найбільш загрозлива й болюча, рабська духовно-ментальна залежність керівної “еліти” України від Москви.

Ця колоніальна за своєю суттю “еліта” формувалася протягом 340 років російського царату й комунізму, а потім, упродовж понад двох десятиліть незалежності, коли чимало олігархічних та інших статків було зроблено на компрадорській співпраці з російською економікою (насамперед в енергетичній галузі), щó озолотило небагатьох, зробивши жебраками більшість і спричинивши хронічне технологічне відставання української промисловості, адже Росія ніяк не могла й не може бути світочем технологічного поступу. Орієнтація на відсталість інших зумов­лює і власну відсталість. Така “еліта” фактично виступала й виступає “сіамським близнюком” російського панівного класу. Це породжує чимало негативних проявів із її боку, передусім нездатність бути керівним центром і провідною верствою нації в період великого історичного випробування, яким є війна.

Звідси небажання діяти відповідно до воєнних умов, намагання будь-що зберегти пуповину, яка пов’язує вищі верстви Москви й Києва. За великим рахунком нинішній керівний клас України є не українським, а глибоко малоросійським, абсолютно не відповідним статусу незалежної держави.

Символічно, що подеколи представники (насамперед молоді) цього класу демонструють дуже прихильне ставлення до східного сусіда. Нещодавно вітчизняні ЗМІ показали фото сина президента й верховного головнокомандувача всіх Збройних сил України в російській футболці з відповідним написом та біло-синьо-червоними кольорами. Майже всі нащадки привілейованих родин цього класу вчаться за кордоном, де, як стверджують знавці, спілкуються переважно з дітьми можновладців РФ, утворюючи такий собі єдиний російсько-український феномен. За невеличким винятком усі ці керівні родини є російськомовними й російськоментальними, яким важко уявити, що центром світової цивілізації може бути якась інша столиця, крім Москви. Вони в Україні виступають законодавцями культурно-естетичної стильової моди та головними споживачами російського культурного продукту, від їхнього кола ця тенденція поширюється донизу, до мільйонів “посполитих”.

У тому, що після всіх трагедій війни (за даними соціологів) 50% українців досі вважають росіян “братнім народом”, величезна заслуга цієї “еліти”, яка досі не може й не бажає розірвати “сіамську” пуповину. Будучи нездатними відірватися від “століци нашей родіни”, ці люди тримають політичні двері відчиненими для “великого договорняка” (рівнозначного національній капітуляції) з путінським режимом, і в певному сенсі їхня цілком можлива зрада є небезпечнішою як від агресії Москви, так і від тиску західних партнерів. Ця ментально залежна від агресора й морально прогнила “еліта” є велетенським чинником геополітичного ризику для України. Саме вона ніколи не дасть нам по-справжньому усамостійнитися від Росії, а це означає, що точка неповернення в процесі унезалежнення від імперії буде постійно недосяжною. Отже, правдива самостійність Української держави не є можливою без докорінної зміни еліт, без формування потужної контреліти, яка вже сьогодні стихійно формується в середовищі добровольців, волонтерів і небайдужих громадян, декому з котрих, незважаючи на глибоку і стійку антипатію до влади, самим доведеться стати владою.

Нинішня вітчизняна “еліта” є своєрідним національно-регіональним загоном російсько-української постімперської верхівки. До 2014 року, за умовної незалежності України, це ще можна було якось сприймати і з цим миритися, що наше суспільство й робило. Проте після рішучого вибору Майдану, після розв’язання Москвою війни на знищення повноцінної української державності, що стала неминучою, існування такої псевдоеліти є неприпустимим і вкрай загрозливим анахронізмом, котрий слід якнайшвидше усунути в період бойових дій, коли вирішується доля українського суспільства.

Саме прихід до владних важелів України нової еліти без малоросійської генеалогії означатиме, що держава пройшла точку неповернення у своїй емансипації від імперії, бо ж українська еліта матиме значний вплив на широкий загал країни, сприяючи посиленню в ньому патріотично-конструктивних сил та маргіналізації антинаціональних проімперських елементів. Однак, ураховуючи, що нині потуга традиційних постімперських “еліт” не зазнала поразки, не є помітно послабленою, виключати можливість національного геополітичного регресу аж ніяк не випадає. На жаль, загроза реставрації неоколоніального статусу, імперського реваншу є нині для України цілком реальною.

Ігор ЛОСЄВ, “Тиждень”

Share

Статьи по теме







0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


Останні новини

Как влияют эмоции на организм и работу внутренних органов

Читать всю статью

Ми у соцмережах




Наші партнёри

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
Goodnews.ua