Goodnews.ua


Більше американських грошей для української армії – як не пустити їх на вітер

Июль 10
13:48 2017

Більше американських грошей для української армії – як не пустити їх на вітер

США можуть суттєво збільшити розмір допомоги Україні на безпековий сектор, зазначає у своєму блозі на “Новому часі” колишній віце-прем’єр-міністр України з питань європейської інтеграції Олег Рибачук. І хоча офіційного повідомлення від американців про нову хвилю асигнувань на озброєння та техніку ще не було, все вказує на збільшення допомоги.

Імовірно, це питання грошей на армію піднімалося і під час розмови президента України Петра Порошенка з очільником США Дональдом Трампом, і на зустрічі з держескретарем Рексом Тіллерсоном. А після зустрічі Порошенка зі двопартійною делегацією Конгресу США прес-служба українського президента відзвітувала: “Обговорювалося передбачення відповідного фінансування безпекової допомоги нашій державі у бюджеті США”.

Такі наміри підтверджують і журналісти The Washington Post. Газета написала, що сенатори пропонують передбачити $500 млн на надання допомоги Україні, зокрема – летальної зброї в рамках закону про асигнування на оборону на 2018 рік. Цей закон є аналогом нашого оборонного бюджету. У такому самому документі на 2017 рік (с. 499) для України було закладено $350 млн.

Загалом із 2014-го по I квартал 2017-го Україна отримала від США допомоги на суму $658 млн. Фінансування йде як через окрему програму Ukraine Security Assistance Initiative, так і через специфічні програми, націлені, наприклад, на посилення безпеки кордонів, боротьбу з тероризмом, розмінування тощо.

Тож зовнішня допомога оборонному сектору України від Сполучених Штатів потенційно збільшиться. Основне питання – чи відчувають такі великі обсяги допомоги на передовій? Чи бачимо ми суттєве зміцнення нашої обороноздатності, якісне покращення рівня озброєння завдяки наданим коштам? Зверніться з цим питанням до військових, які воюють від початку бойових дій на Сході і зробіть висновки. Я впевнений, що багато хто з них вкаже на неефективність використання допомоги іноземних партнерів.

Цю тезу підтверджує і дослідження проблем у сфері міжнародного допомоги, яке зробив Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони (НАКО). У ньому є приклади поганого менеджменту, через який українські військові не мали змоги використовувати дороге обладнання для армії.

Утім, хочеться сфокусуватися не на зраді, а на тому, що має зробити Україна, щоб допомога була ефективною і дійсно сприяла її обороноздатності. Всі ми зацікавлені в тому, щоб американські гроші для армії не пустили на вітер. Тому основні поради такі:

– Слід зробити прозорою частину державного оборонного замовлення. Для цього Верховна Рада має внести зміни в закон “Про державну таємницю”. Також має бути знижений рівень секретності бюджетів і закупівель в оборонній сфері. Адже нині майже всі контракти оборонних закупівель засекречені й укладаються без застосування конкурентних процедур. А контрактна документація може розроблятися під конкретного постачальника. Все це мало того, що знижує ефективність використання українських коштів, а й ускладнює донорам розуміння, чим саме вони можуть допомогти.

– Координація допомоги армії з боку інших країн має бути зосереджена в єдиному центрі. Зараз цим питанням у різній мірі займаються і Мінсоцполітики, і Мінекономрозвитку, і Міноборони. Маємо створити структуру, яка буде відповідати за керування допомогою. Окрім того, потрібно запровадити єдину нормативно-правову базу для управління наданими коштами.

– Країни-донори мають разом із допомогою вимагати від України зменшення корупційних ризиків у секторі оборони.

Підтримка України міжнародною спільнотою і нарощування допомоги – це дуже позитивні тенденції. Але надані озброєння та техніка навряд чи зможуть допомогти Україні захищатися і зменшити смертність серед військових, якщо ми не переглянемо свої підходи до прозорості та підзвітності в оборонному секторі.

Share

Статьи по теме







0 Комментариев

Хотите быть первым?

Еще никто не комментировал данный материал.

Написать комментарий

Комментировать

Залишаючи свій коментар, пам'ятайте, що зміст та тональність вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, що безпосередньо чи опосередковано пов'язані із цією новиною. Виявляйте повагу та толерантність до своїх співрозмовників. Користувачі, які систематично порушують це правило, будуть заблоковані.

Website Protected by Spam Master


Останні новини

Гвардиола: В нашей ситуации нереалистично думать о больших целях

Читать всю статью

Ми у соцмережах




Наші партнёри

UA.TODAY - Украина Сегодня UA.TODAY
Goodnews.ua