Палеонтологи знайшли у Китаї птицю з головою динозавра
Вчені з Китайської академії наук виявили останки давньої вимерлої птиці з черепом, характерним для динозаврів. Дослідження опубліковано у журналі Nature Ecology & Evolution.
Під час розкопок у Китаї були виявлені останки раннього примітивного птаха Cratonavis zhui. Палеонтологи провели дослідження копалин останків за допомогою комп’ютерної томографії (КТ) високої роздільної здатності. Череп птиці формою був схожий на череп тиранозавра. Створивши цифрові моделі, команда вчених з’ясувала, що Cratonavis не могла рухати верхньою частиною дзьоба незалежно від нижньої. Це відрізняє її від сучасних птахів.
Крім того, Cratonavis мала дуже довгу лопатку і першу плюсневу кістку стопи. Сучасні птахи мають коротку плюсневу кістку: ця риса розвинулася під час еволюції. Довга лопатка могла компенсувати загальне недорозвинення літального апарату Cratonavis.
На еволюційному дереві Cratonavis знаходиться між археоптериксом, який більше був схожим на рептилію, і орніторами, які вже розвинули багато рис сучасних птахів. Вік порід, у яких було виявлено останки Cratonavis zhui, оцінюється у 120 мільйонів років.
Дослідження дозволить вченим краще зрозуміти, як динозаври розвинули пристосування до польоту і зрештою дали початок групі птахів.
Фото: Zhao Chuang