Океани стали рекордно теплими у 2022 році
Міжнародна група вчених зафіксувала рекордне зростання температури морської води через зміну клімату.
Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Advances in Atmospheric Sciences.
Згідно з авторами дослідження, 2022 побив рекорд 2021 щодо підвищення температури Світового океану. Зміст теплової енергії, розсіяної в шарі морської води товщиною два кілометри, збільшився в середньому на 10 зеттаджоулів (1 зеттаджоуль дорівнює 10 21-го ступеня джоулів), що приблизно в 100 разів перевищує кількість усієї виробленої електроенергії в 2021 році. Причиною стало нагрівання Землі через антропогенні викиди вуглецю.
Серед семи регіонів у чотирьох басейнах (північна частина Тихого океану, північна частина Атлантичного океану, Середземне море та південні океани) зареєстровано найвищий рівень вмісту океанічного тепла з 1950-х років. Дослідники також виявили рекордне збільшення контрасту в солоності: солоні води стали ще солонішими, а прісні — більш прісними. Це вказує на посилення глобального гідрологічного циклу.
За словами вчених, результати дослідження вказують на те, що значні зміни у стабільності океанічних систем можуть відбуватися швидше, ніж очікувалося. Так, збільшення температури і солоності морської води посилює стратифікацію, коли товща морської води поділяється на шари, що не змішуються один з одним. Це, у свою чергу, впливає на глобальні цикли тепла, кисню та вуглецю між океаном та атмосферою, що збільшує втрату океаном кисню. Деоксигенація становить загрозу не тільки для морського життя, але і для наземних екосистем та людини.