Україна ще на політичному етапі вступу в ЄС, але має бути готова й до технічного — експертка
Україна перебуває в політичному процесі вступу до Європейського Союзу, але має бути готова до технічного етапу, який потребуватиме інших підходів і навичок.
Про це заявила засновниця і директор центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук під час круглого столу «Інституційна спроможність уряду до проведення Європейської інтеграції» у Медіацентрі Україна – Укрінформ.
“Ми всі розуміємо, що процес вступу до ЄС є одночасно політичним і технічним. Навіть у контексті України це більше геополітичний і технічний. Те, що ми бачимо сьогодні, з моменту нашої заявки на отримання статусу кандидата, – це процес геополітичний. Поки що ми не ввійшли у фазу технічного вступного процесу. Бажано, щоб він був заснований на заслугах, але ми ще не там”, – сказала вона.
На думку Гетьманчук, щойно бойові дії стануть не такими активними або взагалі завершаться, Україна перейде до технічного процесу, що потребуватиме інших підходів та навичок, і до цього слід бути готовими.
Директор центру “Нова Європа” наголосила, що переговори про вступ – це постійні зусилля, а не одноразове виконання низки рекомендацій. Тож важливо протягом переговорного процесу постійно доводити, що прийняті норми працюють і впроваджуються.
Як повідомлялося, Україна отримала статус кандидата в члени Європейського Союзу в червні 2022 року. Надалі країна має виконати сім критеріїв, що стосуються боротьби з корупцією, дотримання свобод тощо.
Очікується, що 8 листопада Єврокомісія дасть оцінку виконаному, від чого залежатиме перехід до наступного етапу – переговорів про вступ. Україна сподівається, що вони розпочнуться до кінця 2023 року.